GRUPA BTI GUMKOWSKI
 

Baza wiedzy

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O FOTOWOLTAICE

Fotowoltaika, pierwszy krok

Na początku należy obliczyć zapotrzebowanie, dzięki czemu poznamy odpowiedź na pytanie jaka instalacja będzie odpowiednia dla naszego domu. Istnieje kilka mniej lub bardziej skomplikowanych wzorów i kalkulatorów dostępnych w sieci. Ważne by na tym etapie nie popełnić żadnego błędu, który odbije się na nas w przyszłości. Na szczęście nie musisz się o to martwić, nasi doradcy chętnie Ci w tym pomogą!

Opłacalność fotowoltaiki

Niepodważalnym stwierdzeniem jest to, że fotowoltaika jest opłacalna.  Jako główny atut posiadania własnej elektrowni słonecznej należy wymienić przede wszystkim obniżenie lub całkowity brak rachunków za prąd. Ponadto wytwarzanie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych to realny wpływ na ochronę środowiska.

Nieopłacalny montaż fotowoltaiki

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest nieopłacalny przede wszystkim kiedy płacisz naprawdę znikome rachunki za prąd. Drugą sprawą jest oczywiście zacienienie. Bardzo ważne jest wykonanie analizy otoczenia, przede wszystkim kluczowe okażą się tutaj obiekty w pobliżu, które mogą rzucać zbyt dużego cienia. Do prawidłowego działania paneli konieczne jest zamontowanie ich na północnej stronie dachu. Jednak pozostaje wtedy oczywiście również montaż na gruncie lub garażu. Istnieją również inne przypadki, takie jak planowanie wymiany dachu, wówczas z inwestycją najlepiej się wstrzymać do czasu jej ukończenia.

Zwrot inwestycji w fotowoltaike

To kiedy  nastąpi zwrot z inwestycji w fotowoltaiki jest zależne nie tylko od mocy, ale także od cen prądu, kosztów inwestycyjnych oraz ulg i dotacji.  Jednym z najważniejszych czynników jest stale rosnąca cena prądu. Jeśli chodzi o moc, to można podać przykład, że instalacja o mocy 5kW zwróci się po około 7 latach od montażu.  Jeśli skorzysta się z programu Mój Prąd, okres zwrotu wynosi tylko 6 lat. Jeżeli ponadto uda nam się otrzymać ulgę termomodernizacyjną – zwrot jest możliwy nawet po 5 latach.

Okres w którym fotowoltaika produkuje najwięcej prądu

Instalacja produkuje najwięcej energii elektrycznej latem. Wówczas ilość promieni słonecznych jest największa. Aż 70-80% rocznej energii zostaje wytworzona w okresie od maja do września. Największa wydajność przypada na czerwiec, lipiec i sierpień. Fotowoltaika latem pracuje aż 11-12 godzin dziennie tworząc przy tym nadwyżkę.

Nadmiar wyprodukowanej energii

Samodzielnie wyprodukowana energia jest zużywana na bieżące potrzeby w budynku, nadwyżka zostaje natomiast odprowadzona do sieci ogólnej. 80% nadwyżki możemy wykorzystać w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Idealny czas na montaż fotowoltaiki

Tak naprawdę zawsze jest dobry moment, by zacząć oszczędzać. Jednak okres wiosenno-letni jest najlepszym czasem na montaż. Klient, który założy fotowoltaikę właśnie w tym okresie, może liczyć na to, ze jego domowa elektrownia zacznie wytwarzać prąd w okresie najlepszych uzysków.

Odpowiednie miejsce na instalacje fotowoltaiczną

Panele fotowoltaiczne muszą być zamontowane w odpowiednim miejscu, aby mogły prawidłowo funkcjonować. Należy przede wszystkim uwzględnić kierunek położenia domu. Panele powinny być skierowane na południe, na półkuli południowej na północ. Należy zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu oraz przeszkody terenowe, aby nie powodowały zacienienia.

Montaż fotowoltaiki, a pozwolenie na budowę

Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej należy do robót budowlanych, więc wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Instalacje o mocy poniżej 50kW są jednak zwolnione z tego obowiązku.  Pozwolenie wymagane jest jedynie w instalacjach o mocy powyżej 50 kW.

Gwarancja na montaż fotowoltaiki

Zdajemy sobie sprawę z tego, że fotowoltaika to inwestycja na długie lata, dlatego pragniemy, by posłużyła Państwu jak najdłużej. Wszystkie wykonywane przez nas instalacje  objęte są 2 letnią gwarancją montażową.  Istnieje możliwość jej przedłużenia wykonując regularnie coroczne przeglądy. Jeśli chodzi o gwarancje na montowane przez nas panele fotowoltaiczne to są one objęte nawet 25 letnią gwarancją producenta.

Najczęściej zadawane pytania

Ile trwa i jak długo musze czekać na montaż instalacji fotowoltaicznej?

Montaże realizujemy do 30 dni od podpisania umowy i trwają jeden dzień roboczy.

Jaki jest średni koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego?

Około 25 000 zł.

Jakiej wielkości instalacje powinienem założyć?

Jest to zależne od aktualnego zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Najlepszym sposobem na jego wyliczenie jest umówienie audytu z doradcą.

Jakich producentów panele Państwo stosujecie?

W naszych realizacjach stosujemy panele  Q cells, LONGI, Canadian Solar. Oczywiście możemy zastosować inne, na specjalne życzenie klienta.

Czy mogę zamontować panele na ziemi, a nie na dachu?

Tak, w naszej ofercie znaleźć można autorskie konstrukcje dedykowane instalacjom gruntowym.

Ile ważą Panele fotowoltaiczne? Czy mój dach to wytrzyma?

Jeden panel waży pomiędzy 17 a 20 kg. Wytrzymałość dachu zawsze jest weryfikowana przez naszego doradcę podczas audytu.

Skąd będę wiedział, że moja instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd?

Z bramki monitującej i aplikacji na telefonie – pokazuje czy panele wytwarzają prąd.

Czy istnieją dodatkowe formalności związane z zakładem energetycznym? Załatwicie to Państwo za mnie?

Wszystkie niezbędne  dokumenty przygotujemy my. Jedyne co muszą Państwo zrobić to dostarczyć je do zakładu energetycznego osobiście, pocztą lub drogą mailową.

Czy po wykonaniu instalacji konieczna jest wymiana licznika na nowy? Ile to kosztuje i jaki jest czas oczekiwania?

Tak, trzeba wymienić licznik na dwukierunkowy. Wykonuje to dystrybutor energetyczny za darmo, ma na to 30 dni od daty zgłoszenia.

Jakie są programy dofinansowań instalacji fotowoltaicznych?

Podstawowym programem dla właścicieli gospodarstw domowych  jest program „Mój prąd”,  Właściciele gospodarstw rolnych mogą natomiast liczyć na dotacje z programu Agroenergia. Ponadto warto sprawdzić możliwość dofinasowania w swojej gminie.

Czy koszt instalacji fotowoltaicznej mogę odliczyć od podatku? W jaki sposób?

Tak, instalacje fotowoltaiczną można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Jak długo musi świecić słońce, aby panele mogły zacząć wytwarzać energie?

Panele zaczynają produkować energie jak tylko pojawi się odpowiednie nasłonecznienie. Uwarunkowane jest to od kierunku padania światła, zazwyczaj dzieje się to w granicach godz. 8.00.

Czy zimą słońce ogrzeje mi choćby wodę?

Zimą uzyski będą małe, ale wtedy korzystamy z nadwyżki energii wytworzonej wiosna i latem, która jest do odebrania w energetyce.

ZOBACZ, JAKIE TO PROSTE

qode-np-item
1
Kontaktujesz się z nami i otrzymujesz najlepiej skalkulowaną wycenę kompleksowej instalacji z montażem
qode-np-item
2
Podpisujemy umowę z deklaracją gwarancji na montaż, wydajność i niezawodność instalacji. Możesz spać spokojnie!
qode-np-item
3
Wykonujemy kompleksowy i sprawny montaż instalacji fotowoltaicznej z wykorzystaniem najtrwalszych paneli.
qode-np-item
4
Cieszysz się fotowoltaiką zdolną do zredukowania wysokości rachunków za prąd nawet do zera

NAJKORZYSTNIEJSZA
WYCENA W 24H

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego i mailowego. Nasi doradcy energetyczni czekają, aby sporządzić atracyjną wycenę i odpowiedzieć na nurtujące pytania.

Call Now ButtonZadzwoń do nas!